Materiały szkoleniowe

W ramach kursu CCNAv7 każdy uczestnik otrzyma od nas bardzo rozbudowane materiały szkoleniowe. Materiały te są w zupełności wystarczające do przygotowania się do egzaminu certyfikacyjnego CCNAv7 200-301, ale uczestnicy naszych szkoleń chętnie do nich sięgają również po szkoleniu i zdaniu egzaminu, np. w pracy w celu odświeżenia wiedzy z wybranych zagadnień. W tym artykule przedstawimy jak zachować dostęp do tych materiałów “na zawsze” tak, aby móc z nich w pełni korzystać również po zakończeniu kursu.

Kurs CCNAv7 podzielony jest na trzy części i tak też zorganizowane są materiały szkoleniowe do tego kursu. Na platformie NetAcad dla każdej części szkolenia tworzona jest osobna klasa. W ramach takiej klasy uczestnik oprócz wyżej wymienionych materiałów szkoleniowych ma dostęp do egzaminów sprawdzających wiedzę, po napisaniu których otrzyma właśnie m.in. dostęp “na zawsze” do materiałów oraz niejako przy okazji zniżkę na egzamin certyfikacyjny. Materiały szkoleniowe bezwarunkowo dostępne są przez czas ważności klasy tj. przez około rok od rozpoczęcia szkolenia. Aby otrzymać dostęp do nich  na zawsze i móc z nich korzystać również po zakończeniu już klasy, uczestnik musi otrzymać status COMPLETE w danej klasie, a do tego wymagane jest właśnie napisanie odpowiednich egzaminów. Egzaminy te, nie licząc egzaminów końcowych z danej części, należy napisać poza godzinami szkolenia.

Dostępne wersje językowe materiałów i egzaminów,

Wszystkie egzaminy podobnie jak materiały szkoleniowe dostępne są m.in. w języku polskim i angielskim. Egzaminy należy napisać na minimum 60%, przy czym jeśli uczestnik przejrzy materiały szkoleniowe przed próbą napisania egzaminu, to otrzymanie wyniku na poziomie 60% jest w praktyce formalnością. Egzamin co do zasady pisze się tylko jeden raz, ale instruktor ma możliwość ponownego jego uruchomienia, więc w razie jakiegoś niepowodzenia uczestnik może go poprawić.

Quizy to nie egzaminy!

W ramach materiałów szkoleniowych dostępne są dla uczestników quizy. Quizy można pisać wielokrotnie i wynik otrzymany z quizu nie ma najmniejszego znaczenia w kontekście otrzymania statusu COMPLETE z danej klasy. Otrzymany wynik z quizu nie jest również nigdzie zapisywany. Zachęcamy do zrobienia quizów po każdym module przed rozpoczęciem pisania egzaminów z odpowiednich grup modułów.

Jak otrzymać status COMPLTE z części I (ITN)?

Materiały z części I podzielono na 17 modułów, do których przygotowano 6 egzaminów z grup modułów oraz jeden egzamin praktyczny w Packet Tracer.

Uczestnik, chcąc otrzymać  status COMPLETE z części I, musi napisać wyżej wymienione egzaminy poza godzinami szkolenia oraz egzamin końcowy teoretyczny i praktyczny w trakcie ostatniego spotkania (dotyczy kursu realizowanego w soboty lub wieczorami) lub w innym dodatkowym terminie (dotyczy kursu Fast Track lub realizowanego w wakacje). Dostępny jest również próbny egzamin końcowy, do którego napisania oczywiście zachęcamy, niemniej nie jest to konieczne do otrzymania statusu COMPLETE.

Pamiętaj! Upomnij się o ustawienie statusu COMPLETE!

Pamiętaj, że to Ty musisz przypilnować, aby instruktor ustawił Ci status COMPLETE. Jeśli w trakcie pisania egzaminu praktycznego masz już napisane wszystkie pozostałe egzaminy wymagane do zamknięcia klasy, to instruktor wpisując ocenę z egzaminu powinien Ci od razu ustawić status COMPLETE (ale sprawdź to!). Jeśli w szczególności będziesz pisał egzamin już po zakończeniu spotkań danej klasy, to pamiętaj, że to Ty musisz się upomnieć o ustawienie statusu COMPLETE wysyłając wiadomość email.

Zaliczając klasę, uczestnik otrzymuje dodatkowo certyfikat Akademii Cisco ukończenia danej części szkolenia.

Wzór certyfikatu z części I (Introduction to Networks) CCNAv7. Certyfikaty z części II i III wyglądają analogicznie.

Dlaczego "na zawsze" w cudzysłowie?

Materiały do kursu CCNAv7 można przeglądać jedynie online i nie ma możliwości ich pobrania. Cisco nigdzie nie określa, przez jaki okres czasu od zakończenia kursu materiały szkoleniowe będą dostępne dla uczestników, ale uczestnicy, którzy ukończyli kurs ponad 10 lat temu, ciągle mają do nich dostęp.

Jak otrzymać status COMPLTE z części II (SRWE)?

Materiały z części II  podzielono na 16 modułów, do których przygotowano 6 egzaminów z grup modułów oraz dwa nowe egzaminy praktyczny (oznaczone jako SRWE) w Packet Tracer. Egzamin praktyczny oznaczony jako ITN to jest dokładnie ten sam egzamin praktyczny co w części I.

Uczestnik, chcąc otrzymać  status COMPLETE z części II, musi napisać wyżej wymienione (bez praktycznego ITN) egzaminy poza godzinami szkolenia oraz egzamin końcowy teoretyczny i praktyczny w trakcie ostatniego spotkania lub w innym dodatkowym terminie.

Dostępny jest również próbny egzamin końcowy, do którego napisania oczywiście zachęcamy, niemniej nie jest to konieczne do otrzymania statusu COMPLETE.

Jak otrzymać status COMPLTE z części III (ENSA)?

Materiały z części III  podzielono na 14 modułów, do których przygotowano 5 egzaminów z grup modułów oraz jeden nowy egzaminy praktyczny (oznaczony jako ENSA) w Packet Tracer. Egzaminy praktyczne oznaczone jako ITN lub SRWE to są dokładnie te same egzaminy praktyczne co w części I i II.

Uczestnik, chcąc otrzymać  status COMPLETE z części III, musi napisać wyżej wymienione (bez praktycznego ITN oraz SRWE) egzaminy poza godzinami szkolenia oraz egzamin końcowy teoretyczny i praktyczny w trakcie ostatniego spotkania lub w innym dodatkowym terminie.

Dostępny jest również próbny egzamin końcowy, do którego napisania oczywiście zachęcamy, niemniej nie jest to konieczne do otrzymania statusu COMPLETE.

Ważne! Status COMPLETE z ENSA to nie zniżka na egzamin certyfikacyjny!

Aby otrzymać status COMPLTE z części III (ENSA) wystarczy napisać egzamin końcowy i odpowiednie egzaminy z grup modułów na przynajmniej 60%. Co więcej, w razie niepowodzenia można te egzaminy poprawić. Ale, aby otrzymać zniżkę na egzamin CCNA 200-301 należy otrzymać zaliczenie z wszystkich trzech części kursu oraz końcowy egzamin teoretyczny po części III napisać w pierwszej próbie na 70% lub więcej. Każdy inny egzamin można poprawiać bez konsekwencji, natomiast teoretyczny egzamin końcowy z III części musi być odpowiednio dobrze napisany już w pierwszej próbie, aby otrzymać zniżkę.

Dostęp do materiałów po zakończeniu kursu (klas)

Klasy po upłynięciu ich czasu ważności są archiwizowane i “znikają” z sekcji “Learn” platformy NetAcad. Jeśli uczestnik otrzymał z danej klasy status COMPLETE to wówczas klasa to jest przenoszona do sekcji “alumni courses” (kursy dla absolwentów).

W takich klasach nie ma już możliwości pisania egzaminów, ale pozostaje dostęp do materiałów szkoleniowych oraz archiwum ocen.

Najczęściej zadawane pytania

  • Nie napisałem egzaminu końcowego w wyznaczonym terminie – co mam zarobić?

    Wyślij z przynajmniej 3 dniowym wyprzedzeniem wiadomość (użyj tego linku, aby odpowiednio ustawić temat wiadomości) z prośbą o włączenie egzaminu końcowego w wybranym terminie podając w treści termin od, którego egzamin ma być aktywny (okno 24-godzinne), pełną nazwę klasy, twój adres email w NetAcad.

    Pamiętaj, że przed napisaniem egzaminu musisz wcześniej napisać ankietę (uwagi dotyczące kursu):

    Dopiero to odblokuje możliwość pisania teoretycznego egzaminu końcowego:

    Egzamin praktyczny w ustalonym terminie uczestnicy kursu realizują na sprzęcie fizycznym. Po za tym terminem egzamin praktyczny pisany jest z użyciem Packet Tracer. Po napisaniu egzaminu teoretycznego pojawi się możliwość pobrania pliku Packet Tracer z zadaniem praktycznym:

    Po napisaniu egzaminu praktycznego plik należy “zasubmitować” w NetAcad i dodatkowo wysłać mailem w odpowiedzi na wiadomość z potwierdzeniem aktywacji egzaminu. Egzamin praktyczny jest oceniany ręcznie przez instruktora, więc nie należy się do końca sugerować  automatyczną oceną PT (o ile ta jest dostępna w danym zadaniu).

    Instruktor włączy również dla ciebie próbny egzamin końcowy, ale jego napisanie nie jest konieczne do otrzymania statusu COMPLETE z danej części kursu:

  • Chciałem napisać egzamin z grup modułów, ale nie mogę go uruchomić?

    Na początku szkolenia instruktor aktywuje wszystkie egzaminy (poza oczywiście egzaminem końcowym). Maksymalny okres aktywacji egzaminów to 90 dni. Aby napisać egzamin po wygaśnięciu aktywacji, należy wysłać wiadomość (użyj tego linku, aby odpowiednio ustawić temat wiadomości) z prośbą o ponowne włączenie egzaminów podając w treści pełną nazwę klasy, twój adres email w NetAcad oraz listę egzaminów do włączenia.

    Ważne. Instruktor włącza egzaminy od razu dla wszystkich uczestników danej klasy. Więc przed wysłaniem wiadomości z prośbą o aktywację egzaminów sprawdź, czy na pewno nie są one już włączone.

  • Chciałem napisać egzamin praktyczny w Packet Tracer, ale jest on niedostępny.

    Wynikać to może z faktu, że dany egzamin może być w danej chwili aktywny tylko w jednej klasie. Zatem jeśli np. masz aktywny egzamin praktyczny ITN w klasie z części I, to nie będziesz mógł go napisać w klasie z części II lub III. Analogicznie jeśli masz aktywny egzamin praktyczny SRWE w klasie z części II, to nie będziesz mógł go napisać w klasie z części III.

  • Czy mogę przerwać pisanie egzaminu?

    Teoretycznie tak, ale nie rób tego. Przerwanie egzaminu może skutkować problemami z jego powtórnym uruchomianiem. Wiec rozpoczęty egzamin należy bezwzględnie dokończyć, a w razie otrzymania wyniku poniżej 60% poprosić o jego ponowną aktywację wysyłając wiadomość (użyj tego linku, aby odpowiednio ustawić temat wiadomości).

  • Kiedy najpóźniej mogę napisać egzamin?

    Zachęcamy, aby pisać egzaminy na bieżąco tj. zaraz po omówieniu na szkoleniu danej części materiału. Niemniej ogólnie egzaminy można pisać do czasu ważności klasy.

  • Jak długo ważna jest klasa z danej części kursu?

    Klasa jest ważna przynajmniej 10 miesięcy. Dokładny czas ważności klasy odczytasz w systemie NetAcad. Czas ważności prezentowany jest z dokładnością do dnia, a nie do godziny. Niestety nie da się sprawdzić, o której godzinie w danym dniu klasa się zakończy. Tym samym nie zostawiaj pisania testów na ostatni dzień. W szczególności, jeśli musisz napisać egzamin praktyczny, który musi być oceniony ręcznie przez instruktora.

  • Czy mogę poprawić oceną z egzaminu?

    Tak, ale jeśli jest ona znacznie poniżej 60%. Egzaminów napisanych na 60% lub więcej nie poprawia się. Ocena z egzaminu nigdzie nie pojawia się na certyfikacie Akademii Cisco.

  • Ile jest pytań na egzaminie i ile mam czasu na napisanie egzaminu?

    Około 20 pytań i na ich napisanie masz 1 godzinę.