Nie wszyscy jeszcze wiedzą, że symulator sieci komputerowych Cisco Packet Tracer jest dostępny za darmo dla każdego. Narzędzie to rozwijane jest już od dłuższego czasu, ale do wersji 6.x dostęp do niego mieli jedynie uczestnicy Akademii Cisco.

Teraz pobrać i używać całkowicie legalnie może go każdy, a poniższy wpis pokaże Ci jak to zrobić.

Co to jest Packet Tracer?

Najlepszą metodą nauki działania sieci komputerowych jest możliwość sprawdzenia co się dzieje, gdy połączymy ze sobą odpowiednie urządzenia. Cisco Packet Tracer to symulator, który pozwala budować topologie sieciowe metodą “przeciągnij i upuść” i następnie skonfigurować urządzenia (routery, przełączniki, firewalle) przy użyciu standardowego wiersza poleceń urządzeń Cisco, czyli w taki sam sposób, jak należałoby to zrobić na rzeczywistym sprzęcie sieciowym.

W takiej odpowiednio zbudowanej i skonfigurowanej sieci użytkownik nie tylko jest w stanie zweryfikować jej działanie, ale również przeprowadzić rozbudowane symulacje pozwalające zaobserwować i lepiej zrozumieć różne mechanizmy i protokoły działające w sieciach komputerowych.

Analiza działania protokołu RIP w programie Packet Tracer.

Jak pobrać Packet Tracer, gdy nie jestem uczestnikiem Akademii Cisco?

Wchodzimy na stronę netacad.com i z górnego menu wybieramy ‘About us’ i potem ‘Packet Tracer’.

Packet Tracer dostępny jest na platformę Windows, Linux, Android i iOS. Wybieramy interesującą nas wersję i klikamy ‘Sign Up’.

Kolejnym krokiem jest założenie konta w systemie NetAcad. Po podaniu danych na wskazany adres email otrzymasz wiadomość z linkiem do strony, gdzie aktywujemy konto i dokończymy proces rejestracji.

Po zakończeniu tego procesu otrzymasz dostęp do platformy NetAcad. Tej samej, z której korzystają uczestniczy szkoleń w ramach Akademii Cisco, niemniej jednak twój dostęp do niej będzie ograniczony. Otrzymasz dostęp do jednogodzinowego kursu, który pozwoli Ci poznać podstawy programu Packet Tracer.

Z poziomu platformy pobierzesz również symulator Packet Tracer. Jeśli chciałbym otrzymać dostęp do większej liczby i zdecydowanie bardziej rozbudowanych kursów online, to zapraszamy Cię do kontaktu z nami.