Dotychczas programy egzaminów były zmieniane nieregularnie i bez wcześniejszego ogłaszania planowanej zmiany. Mogło to utrudniać przygotowanie do egzaminu, bo o ewentualnym wprowadzeniu nowego egzaminu dowiadywaliśmy się typowo z około 3-miesięcznym wyprzedzeniem. Teraz Cisco będzie (mogło) zmieniać egzaminy nawet co roku! Ale termin jego aktualizacji będzie bardziej przewidywalny.

Kiedy zmieniał się egzamin CCNA?

W 2007 r. opublikowano wymagania do egzaminu 640-822, w 2013 r. (po 6 latach!) pojawił się egzamin 200-120, w 2016 r. (po 3 latach) egzamin 200-125 i w 2020 r. (po 4 latach) ciągle aktualny jeszcze egzamin 200-301.

Nowy cykl roczny (12-miesięczny)

Od 2023 r. Cisco przyjęło strategię corocznej rewizji egzaminów, która może (ale nie musi) skutkować ich zmianą. W poniższej tabeli pierwszy kwartał oznacza tylko 3-miesięczny okres, który nie musi być liczony od 1 stycznia danego roku. Cykle rewizji poszczególnych egzaminów będą rozpoczynały się w różnych terminach.

Roczny cykl (potencjalnych) zmian egzaminu

Tym samym teoretycznie co rok możliwa jest mniejsza lub większa zmiana egzaminu. W pierwszym kwartale Cisco przeanalizuje czy będzie wprowadzać zmiany do egzaminu. Jeśli tak to drugim kwartale opublikuje projekt zmian i nowe wymagania do egzaminu (nowy tzw. z ang. “blueprint”). A nowy egzamin pojawi się w 3 lub 4 kwartale.

Jak Cisco liczy kwartały?

Cisco, operując numerami kwartałów, odwołuje się do swojego roku fiskalnego, a nie kalendarzowego.

Różne ścieżki certyfikacyjne są przesunięte względem siebie.

Analiza potencjalnych zmian dla różnych ścieżek certyfikacji odbywa się w różnych okresach. Dla szkolenia CCNA w okresie luty-kwiecień Cisco podejmuje decyzję czy należy wprowadzić zmiany. Jeśli tak to w okresie maj-lipiec opublikuje nową wersję wymagań do egzaminu. A w kolejnych sześciu miesiącach tj. od sierpnia do stycznia kolejnego roku w zależności od liczby wprowadzonych zmian udostępniona zostanie nowa wersja egzaminu.

Kiedy nowa wersja egzaminu CCNA?

W tym (2023 r.) Cisco nie wprowadziło żadnych zmian do programu CCNA. Tym samym nowa wersja egzaminu CCNA na pewno nie pojawi się wcześniej niż w sierpniu 2024 r.

Zatem uogólniając to na kolejne lata:

  • 1 maja — najwcześniejszy termin ogłoszenia zmian w certyfikacji
  • 31 lipca — najpóźniejszy termin ogłoszenia zmian w certyfikacji
  • 1 sierpnia — najwcześniejszy termin wycofania starego i ogłoszenia nowego egzaminu
  • 31 stycznia (kolejnego roku) — najpóźniejszy termin wycofania starego i ogłoszenia nowego egzaminu

Więc jeśli do 31 lipca Cisco nie ogłosi zmian w certyfikacji CCNA, to przynajmniej do 1 sierpnia kolejnego roku (a najpewniej co najmniej listopada) będziesz mógł napisać “stary” egzamin certyfikacyjny CCNA.

Uwaga!

Nowe egzaminy będę ogłaszane przynajmniej z 3-miesięcznym lub 6-miesięcznym wyprzedzeniem odpowiednio dla małych lub dużych zmian, a w praktyce zapewne z jeszcze większym wyprzeniem. Np. w roku 2023 r. nowe egzaminy ze ścieżki CCNP Enterprsie (małe zmiany) zostały ogłoszone z 5-miesięcznym wyprzedzeniem.

Gdzie znajdę informacje o planowanych zamianach?

Informacje o wszystkich nadchodzących zmianach w certyfikacji Cisco publikuje na stronie www.cisco.com/go/certroadmap. Jeśli jesteś w trakcie przygotowania do egzaminu, to odwiedzaj tę stronę często, aby na bieżąco śledzić istotnych dla ciebie potencjalne zmiany lub zarejestruj się na tej stronie, aby otrzymywać automatyczne powiadomienia o nadchodzących zmianach mailem.

Co to jest mała (minor) i duża (major) zmiana?

Cisco definiuje dużą zmianę jako zmianę obejmującą 20% lub więcej materiału. Wszystko poniżej to małe zmiany.

Numery egzaminów nie będą się już zmieniać!

Od 2020 r. egzamin CCNA ma numer 200-301 i tak już pozostanie! Aktualnie bazuje on na wersji 1.0 listy zagadnień (ang. blueprint).

Hipotetyczne możliwe zmiany w CCNA

Uwaga! To jest tylko predykcja!

W egzaminie CCNA nie będzie zmian przynajmniej do sierpnia 2024 r., a realnie pewnie co najmniej do września/października 2024 r. Może się okazać również, że w 2024 r. w ogóle nie będzie zmian. Choć 5 lat bez aktualizacji wymagań egzaminu, przy jednoczesnym otworzeniu furtki do potencjalnych corocznych zmian, wydaje się być długim okresem.