Aktualizacja w dniu 14.06.2024 r.
Planujesz w najbliższym czasie przystąpić do egzaminu CCNA v7 (200-301)? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, w którym znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez naszych studentów.
- Kiedy będę mógł napisać egzamin CCNA v7?
- Jak długo trwa egzamin CCNA v7?
- Ile jest pytań i jakiego typu są to pytania?
- Czy na egzaminie jest część praktyczna i jeśli tak to jak wygląda?
- Czy podczas egzaminu będę fizycznie łączył sprzęt sieciowy?
Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w poniższym wpisie.
Jaki egzamin muszę zdać, aby otrzymać certyfikat CCNA?
Certyfikat Cisco Certified Network Associate (CCNA) otrzymasz po zdaniu egzaminu 200-301 CCNA, do którego przygotuje Cię kurs CCNA v7. Aktualnie (do dnia 19.08.2024) r. obowiązująca jest wersja 1.0 tego egzaminu, ale od dnia 20.08.2024 r. wchodzi w życie jego nowa wersja 1.1. Tutaj znajdziesz opis różnić między wersjami 1.0 i 1.1 egzaminu CCNA 200-301.
Gdzie mogę napisać egzamin CCNA?
Egzamin Cisco Certified Network Associate jak i każdy inny egzamin Cisco (z wyjątkiem praktycznego egzaminu CCIE i CCDE) napiszesz w dowolnym ośrodku Pearson VUE. Listę ośrodków w Twojej okolicy znajdziesz na stronie Pearson VUE. W każdym ośrodku egzamin wygląda i kosztuje (patrz kolejny punkt) dokładnie tak samo i oceniamy jest automatycznie przez system. Minimalne wymagania co do pomieszczenia, w którym zdaje się egzamin oraz dla stanowiska komputerowego określa umowa z Pearson VUE, więc w praktyce wybór ośrodka powinien być głównie związany z jego lokalizacją, dostępnością parkingu, itp.
Od 15 kwietnia 2020 roku egzaminy Cisco możesz napisać także online w domu lub firmie w dowolny dzień i o każdej godzinie. Tym samym nie jesteś już ograniczony do godzin pracy ośrodków Pearson VUE. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w osobnym artykule, w którym krok po kroku opisaliśmy proces rejestracji, płatności oraz przebieg egzaminu pisanego online.
Kiedy mogę napisać egzamin CCNA?
Egzaminy CCNA można zdawać na bieżąco. Oznacza to, że dostępne terminy mogą być nawet jutro, a jeśli czytasz to rano, to istnieje szansa, że terminy będą dostępne jeszcze tego samego dnia po południu. Aktualnie dostępne terminy egzaminów w określonym ośrodku lub terminy dostępne dla egzaminów online (egzamin pisany zdalnie z domu lub z firmy) można sprawdzić na stronie rejestracji na egzamin.
Ile kosztuje egzamin CCNA v7?
Koszty egzaminów w każdym ośrodku w danym kraju są takie same, a ośrodki nie mogą pobierać za egzamin żadnych dodatkowych opłat, bo byłoby to niezgodne z umową z Pearson VUE. W praktyce jednak koszt egzaminu może różnić się w niewielkim (ale jednak) stopniu między ośrodkami, a wynika to stąd iż ceny egzaminów wyrażone są w dolarach, a ośrodki przyjmują opłatę w złotówkach po kursie przez nich określonym w regulaminie. Kurs ten oczywiście jest wyższy od kursu NBP, bo ośrodek musi uwzględnić spread walutowy, możliwość zmiany kursu dolara od chwili wystawienia faktury VAT do czasu otrzymania płatności, itp.
Aktualna (na dzień 02.01.2023 r.) cena egzaminu CCNAv7 w Polsce wynosi 300 USD. Jest to kwota netto, do której w przypadku płatności realizowanej przez polski ośrodek egzaminacyjny, należy doliczyć podatek VAT (23%). Zatem jeśli płacisz za egzamin z prywatnych środków (bez możliwości rozliczenia podatku VAT) zachęcamy do płatności bezpośrednio przez stronę Person VUE, bo wówczas podatek VAT nie będzie doliczony. W osobnym wpisie opisaliśmy krok po kroku jak wygląda proces samodzielnej rejestracji na egzamin. Aktualne ceny wszystkich egzaminów Cisco sprawdzisz na stronie Pearson VUE.
Jak zapłacić mniej za egzamin, czyli zniżki, rabaty i vouchery.
Wszyscy uczestnicy naszego szkolenia CCNAv7 mogą otrzymać zniżkę (voucher) na egzamin certyfikujący. Warunkiem jej otrzymania jest zaliczenie szkolenia (warunki opisano w osobnym wpisie) oraz odpowiednio dobrze napisany teoretyczny egzamin końcowy. Należy podkreślić, że spełnienie tych wymagań przez osobę rozsądnie podchodzącą do szkolenia jest w praktyce jedynie formalnością. Aktualnie zniżka wynosi ok 50%.
Voucher – w jaki sposób go pobrać i wykorzystać.
Technicznie voucher to ciąg cyfr i liter, który należy podać przy rejestracji na szkolenie. Kolejne kroki procedury pozyskania i użycia vouchera przedstawiono w tej prezentacji. Warunki konieczne do spełnienia, aby otrzymać voucher opisano w osobnym wpisie.
Jak długo ważny jest voucher (zniżka)?
Studenci mają około 3 miesięcy na złożenie wniosku o zniżkę od momentu uzyskania uprawnień i dodatkowe 3 miesiące na skorzystanie z niej podczas egzaminu certyfikacyjnego. Brak złożenia wniosku przed „Datą Złożenia Wniosku” może spowodować utratę zniżki, nawet jeśli jeszcze nie nadszedł termin „Data Wykorzystania”. Więcej informacji na temat czasu ważności vouchera znajdziesz tutaj.
Ile trwa egzamin CCNA i ile jest na nim pytań?
Egzamin Cisco Certified Network Associate (300-201 CCNA) trwa 140 minut (pomimo, że na oficjalniej stronie Cisco ciągle podawana jest informacja o 120 minutach) i składa się z ok 90+ pytań. Dodatkowo przed każdym egzaminem uczestnik otrzymuje 15 minut czas na zapoznanie się z systemem egzaminacyjny oraz jako osoba nie anglojęzyczna otrzymasz dodatkowe 30 minut. Czyli sumarycznie egzamin będzie trwał 170 minut.
Jeśli zdawałeś ostatnio egzamin CCNA napisz w komentarzu ile minut on trwał.
Jak wygląda egzamin CCNA? Czy jest na nim część praktyczna?
Egzamin CCNA pisze się w całości na komputerze, a zadania praktyczne realizowane są w symulatorze podobnym do Packet Tracer. Na egzaminie nie będziesz konfigurował i łączył fizycznego sprzętu. Pytania (zadania) z jakimi się spotkasz na egzaminie są różnego typu:
- Pytania pojedynczego wyboru
- Pytania wielokrotnego wyboru
- Pytania drag-and-drop
- Pytania typu „wpisz odpowiedź” (słowo, wartość)
- Pytania symulacyjne, gdzie zadanie polega na odpowiednim skonfigurowania urządzenia
- Pytania symulacyjne, gdzie zadanie polega na zweryfikowaniu działanie urządzenia sieci i na tej podstawie udzielenia odpowiedzi
Na stronie Cisco z opisem egzaminu znajdziesz wideo prezentujące system egzaminacyjny oraz typy pytań, które pojawią się na egzaminie CCNA.
Jak zarządzać czasem? Ile jest jakich pytań? Czy można wracać do poprzednich pytań?
Na egzaminie nie możesz wracać do poprzednich pytań i tym samym zostawiać sobie trudniejsze pytania “na potem” lub do dłuższego przemyślenia, jeśli będzie na to czas. Nie wiadomo ile będzie pytań typu symulacyjnego, do których rozwiązania potrzeba oczywiście znaczenie więcej czasu niż na np. pytania pojedynczego wyboru. Nie wiadomo również jaka będzie kolejność pytań.
Przykład. Załóżmy, że pytań jest w sumie 55 (to oraz numer bieżącego pytania widzimy w systemie), aktualnie analizuję pytanie nr 48 i zostało mi 30 minut. Czy to dużo czy mało? Odpowiedź brzmi to zależy. Bo z jednej strony oznacza to, że do tej pory potrzebowałeś na udzielenie odpowiedzi na jedno pytanie średnio niecałych 2 minut. Zatem brakujące 8 pytań powinieneś rozwiązać w około 15 minut. Ale jeśli pośród tych 8 pytań będą 3 pytania symulacyjne? A przecież pamiętasz, że poprzednie 2 symulacje zajęły ci ok. 10 i 15 minut. Tym samym jeśli wydaje ci się, że dobrze odpowiedziałeś na pytanie, to już nie analizuj go po raz 3 tylko przejdź do kolejnego.
Aktualnie możesz się spodziewać ok 90+ pytań na egzaminie. Zatem uwzględniając czas (patrz wyżej) trwania egzaminu należny zdecydowanie sprawnie i w miarę szybko odpowiadać na „proste” pytania.
Jak zapisać się na egzamin?
Na egzamin możesz zapisać się bezpośrednio przez stronę Pearson VUE, ale liczba możliwych terminów tam publikowanych jest z reguły mniejsza niż liczba faktycznie dostępnych terminów w danym ośrodku. Zatem z reguły najwygodniej jest telefonicznie lub mailowe uzgodnić z wybranym ośrodkiem termin egzaminu.
Jeśli chcesz napisać egzamin CCNA online z domu lub firmy to wszystkie czynności wymagane do napisania w takim trybie egzaminu Cisco wykonasz na stronie usługi OnVUE.
Co mogę zabrać ze sobą do stanowiska egzaminacyjnego?
W skrócie, absolutnie nic. Wszystkie rzeczy osobiste w tym wszystkie dokumenty i w szczególności telefon będziesz musiał zostawić w zamykanej szafce znajdującej się poza pomieszczeniem egzaminacyjnym.
Ośrodek egzaminacyjny udostępni ci suchościeralną tabliczkę formatu A4 i pisak, do robienia własnych notatek i obliczeń (np. maski podsieci, sumaryzacja, itp.). I tutaj właśnie możesz wykorzystać zaoszczędzone 15 minut na zapoznanie się z systemem egzaminacyjnym na przygotowanie pomocy do rozwiązywania zadań. Jeśli masz np. ciągle jeszcze problemy z przeliczaniem masek z zapisu z prefikesm na zapis kropkowo-dziesiętny, z liczeniem masek odwrotnych, itp. to możesz właśnie ten czas teraz przeznaczyć na przygotowanie “ściąg” na otrzymanej tabliczce, aby przyspieszyć później rozwiązywanie zadań, które będą wymagały takich obliczeń.
Z jakich materiałów uczyć się do egzaminu?
Jeśli jesteś uczestnikiem szkolenia realizowanego w ramach naszej Akademi Cisco to nie musisz kupować żadnych dodatkowych materiałów szkoleniowych. Materiały szkoleniowe, które otrzymasz za darmo (są wliczone w cenę szkolenia), są w zupełności wystarczające do przygotowania się do egzaminu certyfikującego. Co więcej w praktyce są one dużo bardziej rozbudowane niż np. oficjalne książki przygotowujące do odpowiednich certyfikatów wydawane przez Cisco Press, bo oprócz opisu teorii zawierają masę dodatkowych ćwiczeń i zadań.
Pamiętaj też, że realizując szkolenie w ramach akademii Cisco otrzymujesz dostęp do wewnętrznego systemu elearnignowego, który pozwoli Ci sprawdzić Twoją wiedzę na poszczególnych etapach przygotowania do egzaminu. Dodatkowo otrzymasz od nas e-booka z poleceniami konfiguracyjnymi Cisco IOS do kursu CCNAv7.
Jak opanować część praktyczną do egzaminu CCNA?
Wykonując zadania praktyczne! Nie ma sensu uczyć się praktyki „na sucho” tylko o niej czytając. Użyj symulatorów sieci, np. darmowego symulatora Packet Tracer lub aktualnie również darmowego symulatora Cisco Modeling Labs, na którym uruchomisz prawdziwe obrazy IOS routerów i przełączników Cisco.
Dodatkowo oficjalne materiały szkoleniowe do CCNAv7 w NetAcad zawierają kilkadziesiąt ćwiczeń praktycznych w Packet Tracer wraz z wbudowanym system automatycznej weryfikacji poprawności rozwiązań. Jeśli uczestniczyłeś w szkoleniu realizowanym u nas, to znakomitą większość czasu spędziłeś na wykonywaniu ćwiczeń praktycznych. Spróbuj je powtórzyć samodzielnie, korzystając z nagrań szkoleń i używając właśnie Packet Tracer lub Cisco Modeling Labs.
Dwa dokumenty ze zdjęciem i 20 minut wcześniej.
Jeśli nie przyjdziesz na omówiony termin egzaminu, to termin ten przepada i opłata nie jest zwracana. Osoba rejestrująca Cię na egzamin poprosi Cię o okazanie 2 dokumentów tożsamości ze zdjęciem. Dodatkowo przed przystąpieniem do egzaminu należy wypełnić krótkie oświadczenie, złożyć podpis na “tablecie” oraz dać sobie sfotografować twarz. Popis i zdjęcie są przechowywane przez Pearson VUE i mają zapobiegać stawianiu się na egzamin podstawionych osób. W przypadku egzaminu pisanego zdalnie wystarczy tylko jeden dokument tożsamości.
Jak długo ważny jest certyfikat CCNA?
Certyfikat CCNA (podobnie jak każdy inny certyfikat ze ścieżki associate lub prosfessional) ważny jest 3 lata. Aby nie utracić posiadanego już certyfikatu należy go odnowić przed upływem 3 lat od dnia jego uzyskania. Dla bezpieczeństwa zaleca się odnowić certyfikat kilka dni przed jego wygaśnięciem, ponieważ w pewnych sytuacjach weryfikacja czy osoba zdała egzamin oraz aktualizacja stosownych informacji w systemach Cisco może zająć kilka dni.
W jaki sposób mogę odnowić (przedłużyć ważność) certyfikatu CCNA?
Nie ma potrzeby ponownego zdawania egzaminu CCNA. Przedłużyć certyfikat można zdając dowolny egzamin z równego poziomu (np. CCNA Cybersecurity Operations) lub wyższego (np. ENCOR, ENARSI). Zdając wybrany egzamin przedłużasz ważność certyfikatu o kolejne 3 lata licząc od dnia zdania tego egzaminu.
Jak skutecznie przygotować się do egzaminu CCNA?
Ponieważ zagadnienie to wymaga szerszego opisu to zebraliśmy wszystkie nasze uwagi w tym temacie w osobnym wpisie. Zdecydowanie zalecamy, aby zapoznała się z nim każda osoba planująca przystąpić do egzaminu CCNA przynajmniej przed ostatnią fazą przygotowania do niego, a najlepiej jeszcze przed podjęciem decyzji o sposobie przygotowania do samego egzaminu (Akademia Cisco, książki, kursy online, itp.).
Kiedy pojawi się nowa wersja egzaminu?
Aktualną wersję egzaminu CCNA (200-301 v1.0) będzie można pisać tylko do 19 sierpnia 2024 r. Począwszy od dnia 20 sierpnia 2024 r. Cisco wprowadza nową wersję 1.1 egzaminu 200-301. W osobnym artykule opisaliśmy jakie zmiany w wymaganiach wprowadziła wersja 1.1. Tutaj znajdziesz szczegóły dotyczące możliwych kolejnych terminów wprowadzenia nowej wersji egzaminu.
Masz dodatkowe pytania do egzaminu CCNA? Napisz je w komentarzu do tego artykułu.
Czy egzamin zdaje się w języku polskim czy angielskim?
Egzamin certyfikacyjny CCNAv7 (200-301) jest dostępny tylko w języku angielskim (i dla formalności japońskim również). Egzaminy w NetAcad dostępne są w języku polskim i angielskim.
Pozdrawiam,
Egzaminy w NetAcad w języku polskim? Konkretnie jakie egzaminy
Przygotowujące czy oficjalne?
Szczerze to nie do końca rozumiem pytanie. Materiały w NetAcad omawiają wszystkie zagadnienia do egzaminu certyfikującego CCNAv7. A egzaminy w ramach tych materiałów pozwalają uczestnikowi zweryfikować swoją wiedzę. Więc egzaminy pośrednio przygotowują do certyfikatu CCNAv7 i są to oficjalne egzaminy w ramach materiałów Akademii Cisco. Proponuję zapoznać się z informacjami na tych stronach i jak dalej coś nie będzie jasne to proszę pytać:
https://csproidea.pl/ccnav7-nowe-materialy-szkoleniowe/
https://csproidea.pl/jak-otrzymac-materialy-ccnav7-na-zawsze/
https://csproidea.pl/ccnav7-znizka-voucher-na-egzamin-certyfikacyjny/
Pozdrawiam,