To pytanie na pewnym etapie nauki do dowolnego egzaminu zadaje chyba każdy uczestnik kursu.  Jeśli bierzesz udział w szkoleniu organizowanym w ramach Akademii Cisco (lub w szczególności naszej akademii) to już na pierwszym spotkaniu dowiedziałeś się z jakich materiałów korzystać, w jaki sposób we własnym zakresie realizować zadania praktyczne, itp. Dlatego w tym wpisie skupię się przede wszystkim na pewnych uniwersalnych wskazówkach niezależnych od tego gdzie, w jaki sposób i z użyciem jakich materiałów przygotowywałeś się do egzaminu.

Egzamin CCNAv7, ENCOR, ENARSI — informacje tutaj ciągle są aktualne<

Egzamin CCNA R&S to stary egzamin, zastąpiony nowym egzaminem CCNAv7 200-301. Ale informacje zawarte w tym artykule są uniwersalne i ciągle aktualne. W praktyce dotyczą każdego egzaminu Cisco. Musisz tylko przeanalizować wskazówki tutaj przedstawione w kontekście aktualnych wymagań do bieżących egzaminów.

Lista wymagań do egzaminów:

Tutaj znajdziesz listę wszystkich aktualnych egzaminów Cisco, a na odpowiednich podstronach listę wymaganych zagadnień.

Jak wygląda egzamin?

Każdy egzamin ma swoją specyfikę, którą zdecydowanie należy poznać przed przystąpieniem do niego. Zatem jeśli jeszcze nie wiesz ile trwa egzamin, gdzie go można napisać, jak wygląda środowisko egzaminacyjne, ile i jakiego typu pytania mogą się pojawić na egzaminie, to koniecznie przejrzyj nasz osobny wpis, w którym zebrano odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie egzaminu CCNA R&S.

Jak poprawnie czytać listę wymagań do egzaminu?

Przed każdym egzaminem (choć tutaj skupimy się na egzaminie CCNA R&S) należy przejrzeć oficjalną listę wymagań do tego egzaminu. W przypadku wszystkich egzaminów Cisco stosowne informacje znajdziesz tutaj w tym w szczególności listę wymagań do aktualnego egzaminu Cisco Certified Network Associate (200-125).

Lista wymagań do egzaminu CCNA R&S

(Lista wymagań do egzaminu CCNA R&S)

Trzeba to powiedzieć jasno – egzamin CCNA R&S nie jest łatwy, a lista tematów i zadnień do opanowania jest długa. Niemniej jednak twoja wiedza z zakresu różnych tematów nie musi być taka sama, a ciągle będzie wystarczająca do zdania egzaminu.

Przykład - Internet VPN (DMVPN, site-to-site VPN, client VPN)

To jeden z tematów, które musisz znać przystępując do egzaminu CCNA R&S. Biorąc pod uwagę, że jest to tylko jeden temat spośród kilkuset innych, a dla każdego z zagadnień DMVPN, site-to-site VPN i client VPN (Remote Access VPN) mamy w ofercie osobne jednodniowe warsztaty to zakres tematyczny całego egzaminu CCNA R&S może wydawać się wręcz przytłaczający. Niemniej jednak tutaj słowem klucz na liście wymagań jest angielskie “Describe” czyli “Opisz”. Zatem w praktyce wystarczy, że będziesz wiedział w jakim celu stosuje się VPN site-to-site i Remote Access, jakie zalety ma technologa DMVPN i jakie ograniczenia znosi ona w stosunku do “klasycznych” VPN typu S2S. I tyle. Jeśli jesteś na początku nauki do CCNA R&S (lub dopiero zamierzasz rozpocząć naukę) to powyższe wyjaśnienia pewnie nie wiele Ci mówią, ale oznacza to, że aby opanować potrzebną wiedzę wystarczy najpewniej maksymalnie jedna lub dwie godziny nauki, a na pewno nie 3 dni.

Przeglądając listę wymagań należy zwrócić uwagę na angielskie słowa describe (opisz), explain (wyjaśnij), configure (skonfiguruj) i troubleshoot (rozwiąż problem). Słowa te użyte w kontekście danych zagadnień powiedzą Ci szacunkowo na ile szczegółowa powinna być Twoja wiedza z danego zagadnienia, aby nie być zaskoczonym pytaniem na egzaminie certyfikującym.

  • Describe (opisz) — uczestnik musi jedynie ogólnie rozumieć dane zagadnienie

  • Explain (wyjaśnij) — uczestnik musi mieć solidną wiedzę teoretyczną z danego zagadnienia

  • Configure (skonfiguruj) — to co w „wyjaśnij” i dodatkowo uczestnik musi umieć skonfigurować odpowiednie funkcjonalności

  • Configure and troubleshoot (skonfiguruj i rozwiąż problem) — wiedza uczestnika n/t zagadnienia ma mu umożliwić dodatkowo rozwiązywanie problemów w działaniu funkcjonalności z danego zagadnienia

Z jakich materiałów uczyć się?

Nie zabrzmi to obiektywnie, ale z punktu widzenia efektywności nauki Akademia Cisco będzie najlepszym rozwiązaniem i wbrew pozorom w praktyce nie będzie to rozwiązanie tak drogie, jak niektórym się wydaje. Wszystko to dzięki wielu dodatkom, które może zaoferować Ci akademia, a nie da Ci książka, kurs on-line lub szkolenie czysto komercyjne.

Pamiętaj, aby mądrze wybrać właściwą akademię!

Akademii Cisco jest wiele (to dobrze), ale oczywistym jest, że wśród nich są te lepsze i gorsze. Zatem jeśli decydujesz się na uczestnictwo w kursie w ramach Akademii Cisco to warto wybrać tę, gdzie sposób przekazywania wiedzy i ogólnie jakości nauki będzie najwyższy.

Zagadnieniu jak wybrać tę właściwą akademię (pomijając kwestię lokalizacji) poświęcimy osobny wpis, bo jest to mocno rozbudowany temat, ale najlepiej postaraj się dotrzeć do bezpośrednich opinii innych uczestników. Jeśli nie jest to nowa akademii to zapewne na lokalnym runku przeszkoliła już wiele osób, więc pytając znajomych lub znajomych swoich znajomych, powinieneś bez problemu dotrzeć do osób, które uczestniczyły w kursach tej akademii.

Uczestnicząc w kursie w ramach Akademii Cisco masz przede wszystkim możliwość skonsultowania niejasnych dla Ciebie tematów bezpośrednio z instruktorem. Nie trzeba tłumaczyć, że tego nie da Ci żadna książka czy wykupiony kurs on-line oraz jak bardzo przyspiesza i ułatwia to proces uczenia. Dodatkowo kurs w naszej akademii to nie jest tylko “zwykłe” szkolenia, ale pełna i kompleksowa usługa, gdzie w cenie (bez żadnych dodatkowych opłat) otrzymujesz:

  • dostęp do bardzo bogatych materiałów CCNA R&S dla Akademii Cisco, które opisują zakres materiału całkowicie wystarczający do zdania egzaminu (nie ma potrzeby kupowania dodatkowych materiałów np. książek)

    • ponad 40 bardzo rozbudowanych rozdziałów i tyle samo quizów i egzaminów
    • interaktywne ćwiczenia
    • ćwiczenia praktyczne w Packet Tracer z wbudowanym automatycznym systemem oceniania
    • egzaminy testowe
  • dostęp do rzeczywistego sprzętu sieciowego

  • możliwość otrzymania zniżki (voucher) na egzamin certyfikacyjny CCNA R&S (lub ICND1 i 2)

Jak we własnym zakresie realizować ćwiczenia praktyczne?

Niestety sama teoria to nie wszystko. Aby w pełni zrozumieć dane zagadnienie trzeba je przećwiczyć praktycznie. Jeśli uczestniczysz w szkoleniu w ramach akademii Cisco, to oczywiście będziesz to robił na rzeczywistym sprzęcie sieciowym podczas zajęć. Ale co gdybyś chciał dodatkowo wykonać ćwiczenia w domu. Niektórzy sugerują zakup fizycznego sprzętu sieciowego i zbudowanie swojego mini-laboratorium w domu, użycie emulatorów typu Cisco VIRL (płatny) lub EVE-NG (darmowy), ale moim zdaniem na poziomie CCNA R&S darmowy symulator Packet Tracer będzie w zupełności wystarczający, a nawet lepszy. Dlaczego? Bo Packer Tracer to nie tylko symulator, ale kompletne wirtualne środowisko wspomagające naukę. Poniżej kilka pokazano tylko kilka wybranych możliwości.

Packet Tracer – konfiguracja urządzenia za pomocą wiersza poleceń (Command Line Interface)

Packet Tracer – analiza zdarzeń sieciowych

Packet Tracer – analiza ruchu sieciowego (wbudowany analizator protokołów)