Aktualizacja 08.08.2019

Jak długo trwa egzamin CCNA R&S?

Ile jest pytań i jakiego typu są to pytania?

Czy na egzaminie jest część praktyczna i jeśli tak to jak wygląda?

Czy podczas egzaminu będę fizycznie łączył sprzęt sieciowy?

Ile będzie mnie kosztował egzamin CCNA R&S?

Jak mogę otrzymać zniżkę / voucher na egzamin?

Co mogę zabrać ze sobą na egzamin i czy np. mogę mieć kalkulator?

Z jakich materiałów najlepiej uczyć się do egzaminu?

Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w poniższym wpisie.

Uwaga! Zmiana od dnia 24 lutego 2020 roku.

Aby zdać egzamin CCNA R&S i otrzymać certyfikat na poniższych zasadach masz czas do dnia 23 lutego 2020 roku. Z dniem 24 lutego 2020 roku Cisco wprowadza rewolucyjne zmiany w certyfikacji i w tym między innymi nowy egzamin CCNA.

 • Jaki egzamin muszę zdać, aby otrzymać certyfikat CCNA R&S?

Certyfikat Cisco Certified Network Associate Routing and Switching (CCNA R&S) można uzyskać na dwa sposoby:

 • Zdając egzamin Cisco Certified Network Associate 200-125 CCNA, który swoim zakresem merytorycznym obejmuje materiał wszystkich 4 części szkolenia CCNA R&S
 • Zdając 2 mniejsze egzaminy Interconnecting Cisco Networking Devices Part 1 100-105 ICND1 oraz Interconnecting Cisco Networking Devices Part 2 200-105 ICND2. Pierwszy z nich swoim zakresem merytorycznym obejmuje materiał 2 pierwszych części szkolenia CCNA R&S, natomiast drugi weryfikuje wiedzę z odpowiednio 3 i 4 części szkolenia. Po zdaniu pierwszego egzaminu otrzymuje się certyfikat Cisco Certified Entry Networking Technician (CCENT).
 • Gdzie mogę napisać egzamin CCNA R&S?

Egzamin Cisco Certified Network Associate jak i każdy inny egzamin Cisco (z wyjątkiem praktycznego egzaminu CCIE i CCDE) napiszesz w dowolnym ośrodku Pearson VUE. Listę ośrodków w Twojej okolicy znajdziesz na stronie Pearson VUE. W każdym ośrodku egzamin wygląda i kosztuje (patrz kolejny punkt) dokładnie tak samo i oceniamy jest automatycznie przez system. Minimalne wymagania co do pomieszczenia, w którym pisze się egzamin oraz dla stanowiska komputerowego określa umowa z Pearson VUE, więc w praktyce wybór ośrodka powinien być głównie związany z jego lokalizacją, dostępnością parkingu, itp.

 • Ile kosztuje egzamin CCNA R&S?

Koszty egzaminów w każdym ośrodku w danym kraju są takie same, a ośrodki nie mogą pobierać za egzamin żadnych dodatkowych opłat, bo byłoby to niezgodne z umową z Pearson VUE. W praktyce jednak koszt egzaminu może różnić się w niewielkim (ale jednak) stopniu między ośrodkami, a wynika to stąd iż ceny egzaminów wyrażone są w dolarach, a ośrodki przyjmują opłatę w złotówkach po kursie przez nich określonym w regulaminie. Kurs ten oczywiście jest wyższy od kursu NBP, bo ośrodek musi uwzględnić spread walutowy, możliwość zmiany kursu dolara od chwili wystawienia faktury, a otrzymania wpłaty i faktycznego wykupienia egzaminu oraz może “w sprytny” sposób ukryć opłatę manipulacyjną.

Aktualne (na dzień publikacji tego wpisu) ceny egzaminów wynoszą: CCNA R&S – 325 USD, ICND1 – 165 USD, ICND2 – 165 USD. Są to ceny netto, do których należy doliczyć podatek VAT (23%). Aktualne ceny wszystkich egzaminów Cisco sprawdzisz na stronie Pearson VUE.

 • Jak zapłacić mniej za egzamin, czyli zniżki, rabaty i vouchery.

Wszyscy uczestnicy naszych szkoleń mogą otrzymać zniżkę (voucher) na egzaminy CCNA R&S, ICND1 i ICND2. Warunkiem jej otrzymania jest zaliczenie szkolenia (warunki opisano w osobnym wpisie) oraz odpowiednio dobrze napisany teoretyczny egzamin końcowy. Należy podkreślić, że spełnienie tych wymagań przez osobę rozsądnie podchodzącą do szkolenia jest raczej tylko formalnością.

 • 58% zniżki na egzamin CCNA R&S – warunkiem otrzymania zniżki jest napisanie wewnętrznego końcowego egzaminu teoretycznego po czwartej części szkolenia CCNA R&S w pierwszej próbie na 75% lub więcej.
 • 58% zniżki na egzamin ICND1 – warunkiem otrzymania zniżki jest napisanie wewnętrznego końcowego egzaminu teoretycznego po drugiej części szkolenia CCNA R&S w pierwszej próbie na 75% lub więcej.
 • 58% zniżki na egzamin ICND2 – warunkiem otrzymania zniżki jest napisanie wewnętrznego końcowego egzaminu teoretycznego po czwartej części szkolenia CCNA R&S w pierwszej próbie na 75% lub więcej.
Na analogicznych warunkach możliwe jest również zdobycie vouchera na egzamin CCNA SECURITY i dwa egzaminy CCNA Cybersecurity Operations. Należy otrzymać zaliczenie ze szkolenia oraz napisać teoretyczny egzamin końcowy na 75% lub więcej w pierwszej próbie.
 • Voucher – w jaki sposób go pobrać i wykorzystać.

Technicznie voucher to ciąg cyfr i liter, który należy podać przy rejestracji na szkolenie. Kolejne kroki procedury pozyskania i użycia vouchera przedstawiono w tej prezentacji. Warunki konieczne do spełnienia, aby otrzymać voucher opisano w osobnym wpisie.

 • Ile trwa egzamin CCNA R&S i ile jest na nim pytań?

Egzamin Cisco Certified Network Associate (200-120 CCNA) trwa 90 minut i składa się z ok 50 – 60 pytań. Polacy jako obywatele kraju nieanglojęzycznego otrzymują dodatkowo 30 minut na jego napisanie. Dodatkowo przed każdym egzaminem uczestnik otrzymuje 15 minut czas na zapoznanie się z systemem egzaminacyjny. Demo tego systemu jest ogólnie dostępne w Internecie (patrz kolejne punkty), więc można się z nim zapoznać w domu i tym samym dodatkowe 15 minut poświęcić na przygotowanie do egzaminu przed jego faktycznym uruchomieniem, bo zaoszczędzone tutaj minuty nie zostaną nam doliczone do czasu trwania egzaminu.

Podsumowując, czas trwania egzaminu to 120 minut + 15 minut dla zapoznania się z systemem egzaminacyjnym.

Czas trwania egzaminów ICND1 i ICND2 to również 120 minut (wliczając “bonus” dla osób z krajów nieanglojęzycznych).

 • Jak wygląda egzamin CCNA? Czy jest na nim część praktyczna?

Egzamin CCNA R&S pisze się w całości na komputerze, a zadania praktyczne realizowane są w symulatorze pododbnym do Packet Tracer. Na egzaminie nie będziesz konfigurował i łączył fizycznego sprzętu.

Pytania (zadania) z jakimi się spotkasz na egzaminie są różnego typu:

 • Pytania pojedynczego wyboru
 • Pytania wielokrotnego wyboru
 • Pytania drag-and-drop
 • Pytania typu “wpisz odpowiedź” (słowo, wartość)
 • Pytania symulacyjne, gdzie zadanie polega na odpowiednim skonfigurowania urządzenia
 • Pytania symulacyjne, gdzie zadanie polega na zweryfikowania działanie urządzenia sieci i na tej podstawie udzielenia odpowiedzi

Na stronie Cisco znajduje się symulator dzięki, któremu zapoznasz się z działaniem systemu egzaminacyjnego i rodzajami pytań.

 • Jak zarządzać czasem? Ile jest jakich pytań? Czy można wracać do poprzednich pytań?

Na egzaminie nie możesz wracać do poprzednich pytań i tym samym zostawiać sobie trudniejsze pytania “na potem” lub do dłuższego przemyślenia, jeśli będzie na to czas. Nie wiadomo ile będzie pytań typu symulacyjnego, do których rozwiązania potrzeba oczywiście znaczenie więcej czasu niż na np. pytania pojedynczego wyboru. Nie wiadomo również jaka będzie kolejność pytań.

Przykład. Załóżmy, że pytań jest w sumie 55 (to oraz numer bieżącego pytania widzimy w systemie), aktualnie analizuję pytanie nr 48 i zostało mi 30 minut. Czy to dużo czy mało? Odpowiedź brzmi to zależy. Bo z jednej strony oznacza to, że do tej pory potrzebowałeś na udzielenie odpowiedzi na jedno pytanie średnio niecałych 2 minut. Zatem brakujące 8 pytań powinieneś rozwiązać w około 15 minut. Ale jeśli pośród tych 8 pytań będą 3 pytania symulacyjne? A przecież pamiętasz, że poprzednie 2 symulacje zajęły ci ok. 10 i 15 minut. Tym samym jeśli wydaje ci się, że dobrze odpowiedziałeś na pytanie, to już nie analizuj go po raz 3 tylko przejdź do kolejnego.

 • Jak zapisać się na egzamin?

Na egzamin możesz wprawdzie zapisać się bezpośrednio przez stronę Pearson VUE, ale liczba możliwych terminów tam publikowanych jest z reguły znacznie mniejsza niż liczba faktycznie dostępnych terminów w danym ośrodku. Zatem z reguły najwygodniej jest telefonicznie lub mailowe uzgodnić z wybranym ośrodkiem termin egzaminu.

 • Co mogę zabrać ze sobą do stanowiska egzaminacyjnego?

W skrócie, absolutnie nic. Wszystkie rzeczy osobiste w tym wszystkie dokumenty i w szczególności telefon będziesz musiał zostawić w zamykanej szafce znajdującej się poza pomieszczeniem egzaminacyjnym.

Ośrodek egzaminacyjny udostępni ci suchościeralną tabliczkę formatu A4 i pisak, do robienia własnych notatek i obliczeń (np. maski podsieci, sumaryzacja, itp.). I tutaj właśnie możesz wykorzystać zaoszczędzone 15 minut na zapoznanie się z systemem egzaminacyjnym na przygotowanie pomocy do rozwiązywania zadań. Jeśli masz np. ciągle jeszcze problemy z przeliczaniem masek z zapisu z prefikesm na zapis kropkowo-dziesiętny, z liczeniem masek odwrotnych, itp. to możesz właśnie ten czas teraz przeznaczyć na przygotowanie “ściąg” na otrzymanej tabliczce, aby przyspieszyć później rozwiązywanie zadań, które będą wymagały takich obliczeń.

 • Z jakich materiałów uczyć się do egzaminu?

Jeśli jesteś uczestnikiem szkolenia realizowanego w ramach Akademi Cisco to nie musisz kupować żadnych dodatkowych materiałów szkoleniowych. Materiały szkoleniowe, które otrzymasz za darmo (są wliczone w cenę szkolenia), są w zupełności wystarczające do przygotowania się do egzaminu certyfikującego. Co więcej w praktyce są one dużo bardziej rozbudowane niż np. oficjalne książki przygotowujące do odpowiednich certyfikatów wydawane przez Cisco Press, bo oprócz opisu teorii zawierają masę dodatkowych ćwiczeń i zadań.

Pamiętaj też, że realizując szkolenie w ramach akademii Cisco otrzymujesz dostęp do wewnętrznego systemu elearnignowego, który pozwoli Ci sprawdzić Twoją wiedzę na poszczególnych etapach przygotowania do egzaminu.

 • Dwa dokumenty ze zdjęciem i 20 minut wcześniej.

Jeśli nie przyjdziesz na omówiony termin egzaminu, to termin ten przepada i opłata nie jest zwracana. Osoba rejestrująca Cię na egzamin poprosi Cię o okazanie 2 dokumentów tożsamości ze zdjęciem. Dodatkowo przed przystąpieniem do egzaminu należy wypełnić krótkie oświadczenie, złożyć podpis na “tablecie” oraz dać sobie sfotografować twarz. Popis i zdjęcie są przechowywane przez Pearson VUE i mają zapobiegać stawianiu się na egzamin podstawionych osób.

 • Jak długo ważny jest certyfikat CCNA R&S?

Certyfikat CCNA R&S (podobnie jak każdy inny certyfikat ze ścieżki associate lub prosfessional) ważny jest 3 lata. Aby nie utracić posiadanego już certyfikatu należy go odnowić przed upływem 3 lat od dnia jego uzyskania. Dla bezpieczeństwa zaleca się odnowić certyfikat kilka dni przed jego wygaśnięciem, ponieważ w pewnych sytuacjach weryfikacja czy osoba zdała egzamin oraz aktualizacja stosownych informacji w systemach Cisco może zająć kilka dni.

 • W jaki sposób mogę odnowić (przedłużyć ważność) certyfikatu CCNA R&S?

Nie ma potrzeby ponownego zdawania egzaminu CCNA R&S. Przedłużyć certyfikat można zdając dowolny egzamin z równego poziomu (np. CCNA SECURITY, CCNA Cybersecurity Operations) lub wyższego (np. ROUTE, SWITCH, TSHOOT). Zdając wybrany egzamin przedłużasz ważność certyfikatu o kolejne 3 lata licząc od dnia zdania tego egzaminu.

 • Jak skutecznie przygotować się do egzaminu CCNA R&S?

Ponieważ zagadnienie to wymaga szerszego opisu to zebraliśmy wszystkie nasze uwagi w tym temacie w osobnym wpisie. Zdecydowanie zalecamy, aby zapoznała się z nim każda osoba planująca przystąpić do egzaminu CCNA R&S przynajmniej przed ostatnią fazą przygotowania do niego, a najlepiej jeszcze przed podjęciem decyzji o sposobie przygotowania do samego egzaminu (Akademia Cisco, książki, kursy online, itp.).

Masz dodatkowe pytania do egzaminu CCNA? Napisz je w komentarzu do tego artykułu.