Cisco Modeling Lab (CML) to zaawansowane narzędzie symulacyjne, które pozwala na tworzenie, testowanie i analizowanie sieci komputerowych w środowisku wirtualnym. W tym artykule przeprowadzimy Cię krok po kroku przez proces budowy i uruchamiania pierwszej topologii sieciowej. Jeśli jeszcze nie pobrałeś i zainstalowałeś darmowej wersji CML to zacznij od dwóch wcześniejszych artykułów, w których pokazujemy skąd pobrać darmową wersję CML oraz jak zainstalować i uruchomić CML.

Krok 1: Połączenie się z interfejsem CML

Otwórz przeglądarkę internetową i wpisz w pasku adres IP kontrolera CML. Zaloguj się danymi, które ustawiłeś w trakcie instalacji CML. Po poprawnym zalogowaniu zostaniesz przekierowany do głównego interfejsu CML

Strona logowania do CML
(Kliknij, aby powiększyć)

Krok 2: Główny ekran CML — Dashboard

Dashboard to panel, który widzisz zaraz po zalogowaniu się do interfejsu CML. Pokazuje listę topologii (projektów sieciowych), które dotychczas utworzyłeś. Domyślnie ta lista topologii jest wyświetlana jako zestaw kafelków. Jeśli nie utworzyłeś jeszcze żadnej topologii, to nie będą wyświetlane żadne kafelki. Kliknięcie kafelka otwiera topologię w tzw. Workbench.

Dashboard
(Kliknij, aby powiększyć)

Krok 3: Tworzenie nowej topologii

W górnym pasku menu Dashbordu po prawej stronie kliknij Add. W wyniku zostanie utworzony nowy projekt,  który zostaje natychmiast otwarty w Workbench. Opcjonalnie możesz zmienić domyślną nazwę projektu (data i godzina utworzenia) oraz dodać opis.

Workbench
(Kliknij, aby powiększyć)

Krok 4: Dodanie węzłów (urządzeń) do topologii

W górnym menu kliknij przycisk Add Nodes i następnie z panelu z węzłami przeciągnij urządzenie do obszaru roboczego. W ten sposób dodasz urządzenie do topologii.

Dodawanie urządzeń
(Kliknij, aby powiększyć)

Krok 5: Połącz urządzenia

Kliknij prawym przyciskiem myszy na urządzeniu źródłowym, z rozwijanego menu wybierz opcję Add Link i następnie kliknij urządzenie docelowe. Wyświetli się okno tworzenia nowego połączenia, w którym należy określić interfejsy na poszczególnych urządzeniach.

Łączenie urządzeń
(Kliknij, aby powiększyć)

Łączenie urządzeń
(Kliknij, aby powiększyć)

Krok 6: Ustawienia urządzeń i ich konfiguracja startowa

Domyślna nazwa routera i przełącznika to odpowiednio „iol-x” i „iol-l2-x”. Hosty z kolei mają nazwy w stylu „alpine-x”, „ubuntu-x”, itp. Aby zmienić nazwę urządzenia, należy kliknąć wybrane urządzenie, włączy to panel boczny, na którym między innymi znajdziesz kartę Settings, gdzie m.in. zmienisz nazwę urządzenia wyświetlaną w Workbench. Jeśli chcesz zmienić faktyczną nazwę urządzenia widoczną po połączeniu się z tym urządzeniem, to zrobisz to w karcie Config. W karcie Config możesz również podać konfigurację startową dla urządzenia. W przypadku hostów warto tam m.in. od razu ustawić tam adres IP, maskę i bramę.

Ustawienia urządzenia
(Kliknij, aby powiększyć)

Konfiguracja startowa urządzenia
(Kliknij, aby powiększyć)

Ustawienia adresu IP, maski i bramy na hoście (Linux)
(Kliknij, aby powiększyć)

Krok 7: Włączenie urządzeń

Kliknij prawym przyciskiem myszy na urządzeniu i z rozwijanego menu wybierz opcję Start. Jeśli chcesz włączyć od razu wszystkie urządzenia, kliknij LAB w górnym menu Workbench i wybierz opcję Start Lab. W analogiczny sposób możesz zatrzymać urządzenia.

Uruchomienie wszystkich urządzeń
(Kliknij, aby powiększyć)

Krok 8: Okna Panes i połączenia konsolowe

Kliknij prawym przyciskiem myszy na urządzeniu i z rozwijanego menu wybierz opcję Console. Otworzy to dodatkowy panel z widokiem konsol urządzeń. Aby go zamknąć lub ponownie otworzyć kliknij Panes w górnym menu Workbench.

Połączenie konsolowe z urządzeniem
(Kliknij, aby powiększyć)

Krok 9: Skonfiguruj urządzenia sieciowe

W tym celu zapraszamy na nasze szkolenia. Jeśli nie wiesz, od którego szkolenia powinieneś rozpocząć, tzn. że powinieneś rozpocząć od szkolenia CCNAv7.

Poniżej pokazujemy przykładową konfigurację pozwalającą na komunikację hosta H1 z routerem R2.

Copy to Clipboard

Działający „ping” z R2 do H1.

Działająca topologia sieciowa z protokołem routingu IS-IS
(Kliknij, aby powiększyć)