Czy sztuczna inteligencja zastąpi inżyniera?

Dzisiaj wątek o sztucznej inteligencji, w którym sprawdzimy, czy sztuczna inteligencja może pomóc w konfiguracji routera Cisco. Chat GPT to nowy projekt od OpenAI. Odpowiedzi modelu Chat GPT w założeniach mają wyglądać jak rozmowa ludzka. My „mówimy” co chcemy, a on nam odpowiada. Dodatkowo pamięta kontekst (wątek) i został wyszkolony nie tylko na danych encyklopedycznych.

Powiedzmy AI, co od niej chcemy.

Aby otrzymać od sztucznej inteligencji sensowną odpowiedź, musimy nakreślić kontekst. Mówię więc AI, jak jest zbudowana sieć (patrz wyżej na rysunek z topologią sieci) i co chcę w jej działaniu zmienić (dodać).

“Mam router Cisco. Interfejs GigabitEthernet 0/0 jest podłączony do Internetu, a adres IP jest przydzielany przez ISP z użyciem DHCP. Interfejs GigabitEthernet 0/1 jest podłączony do sieci LAN i ma statyczny adres IP 192.168.1.254/24. Jakich poleceń powinienem użyć, aby skonfigurować NAT, tak aby hosty w sieci LAN miały dostęp do Internetu”

Otrzymuję następującą odpowiedź.

Odpowiedź wstępnie jest obiecująca, a Chat GPT nie tylko zna składnię wiersza poleceń IOS, ale również wie, że:

  • należy uruchomić maskaradę, bo mamy tylko jeden adres i jest on (prawdopodobnie) zmienny, bo router otrzymuje go z DHCP
  • za pomocą listy kontroli dostępu należy określić, dla jakich pakietów będzie wykonywana translacja adresów
  • należy określić interfejs wejściowy dla NAT

Wpisuję podane polecenia na routerze, ale niestety hosty w LAN nie mają dostępu do Internetu. Informuję o tym Chat GPT, a ponieważ coś tam jeszcze pamiętam z zakresu CCNAv7 😉 i kojarzę, że należy jeszcze coś chyba zrobić na interfejsie wychodzącym, to sugeruję to sztucznej inteligencji.

Otrzymuję zrewidowaną odpowiedź.

Poprawiam konfigurację routera zgodnie z otrzymanymi wskazówkami i … hosty w LAN mają dostęp do Internetu.

Podsumowanie i wnioski

Zwróćmy uwagę, że oprócz poleceń konfiguracyjnych otrzymuję również komentarz z wyjaśnieniem, dlaczego takie polecenia zostały użyte. Więc nie tylko dostajemy rozwiązanie, ale też uwagi, na podstawie których możemy się uczyć!

Choć sztuczna inteligencja (AI) może odgrywać coraz większą rolę w branży sieciowej, to wciąż (na razie) nie zastąpi inżynierów sieciowych. Aby AI była skuteczna, inżynierowie sieciowi muszą zapewnić jej wiedzę i precyzyjnie określić co od niej chcą. AI może pomóc inżynierom sieciowym w automatyzacji zadań, ale wciąż potrzebują oni wiedzy i doświadczenia do projektowania i wdrażania sieci. Na razie AI nie zastąpi inżynierów sieciowych, ale na pewno może im pomóc w codziennej pracy, a w szczególności w automatyzacji powtarzających się zadań.

Daj znać w komentarzu jeśli zacząłeś już używać sztucznej inteligencji w swojej pracy inżyniera sieciowego.