Nowe CCNA i rewolujca w certifikacji Cisco

Większość osób zainteresowanych sieciami zapewne kojarzy certyfikat o nazwie CCNA, być może wie, że po CCNA można zdobyć certyfikat CCNP i że na “szczycie” znajduje się certyfikat CCIE. Trochę jednak upraszczając właśnie tak było, ale… 15-20 lat temu :). Z czasem portfolio certyfikatów było rozszerzane o nowe pozycje i aktualnie składa się z tylu ścieżek, poziomów i różnych egzaminów, że sprawia zakłopotanie wielu osobom. Z tego artykułu dowiesz się co się zmieni w tych kwestiach już z początkiem 2020 roku.

Stan aktualny

Ścieżka certyfikacyjna praktycznie z każdym rokiem ewoluowała. Pojawiały się nowe wersje egzaminów, nowe ścieżki, np. CCDA -> CCDP związane z projektowaniem sieci. W okolicach 2012/2013 roku sporo zaczęło się dziać wokół ścieżki podstawowej, bo zniknął “oryginalny” certyfikat CCNA, a w jego miejsce pojawił się CCNA Routing&Switching i kolejne jego rozwinięcia tj. CCNA Security, CCNA Wireless, itp. Aktualny stan portfolio rozrósł się do wręcz można powiedzieć absurdalnych rozmiarów i na dzień 10.07.2019 roku przedstawia się następująco:

Ścieżka certyfikacyjna na dzień 11.07.2019Program certyfikacji Cisco do dnia 23 lutego 2020 roku (źródło: ciscolive.com)

Czyli mamy 4 poziomy: Entry, Associate, Professional, Expert. Niektórzy wyróżniają jeszcze piąty poziom o nazwie Architect i związany z nim certyfikat Cisco Certified Architect (CCAr) będący najwyższym poziomem ścieżki Design. Na powyższym schemacie znalazł on się w grupie Expert (u samej góry).

Co się zmieni?

Zmian będzie całkiem sporo i w szczególności będą one dotyczyć niższych poziomów tj. Associate i Professional. Portfolio certyfikatów i związanych z nimi egzaminów zostanie zdecydowanie uproszczone.Ścieżka certyfikacyjna od dnia 24.02.2020Program certyfikacji Cisco od dnia 24 lutego 2020 roku (źródło: ciscolive.com)

Najważniejsze zmiany to:

  • pojawia się nowy egzamin CCNA (już bez rozszerzenia w nazwie Routing&Switch) konsolidujący pozostałe ścieżki CCNA i będący w praktyce odpowiednikiem aktualnego certyfikatu CCNA R&S
  • znika całkowicie i nie będzie miał swojego odpowiednika certyfikat CCENT
  • uproszczona (choć już w nie tak drastyczny sposób) zostaje certyfikacja na poziomie Proffesional, tj. znikają m.in. ścieżki Routing & Switching, Wireless, Cloud oraz Design
  • ścieżka CCNP Enterprise to w praktyce “odpowiednik” aktualnego CCNP Routing&Switching
  • mniej egzaminów na poziomie Professional – większości przypadków wystarczy zdać 2 lub nawet tylko 1 egzamin
  • brak wymagań wstępnych dla poziomu Professional (nie musisz mieć certyfikatu CCNA, aby otrzymać certyfikat CCNP Enterprise)
  • na poziomie Expert nie ma większych zmian
  • wprowadzona będzie nowa ścieżka certyfikacyjna DevNet dla developerów

Certyfikacja DevNetŚcieżka certyfikacji DevNet dla developerów (źródło: cisco.com)

Nowy CCNA - nie panikuj

Zakres tematów wymaganych do zdobycia “nowego CCNA” ulegnie tylko delikatnemu rozszerzeniu w stosunku do aktualnej ścieżki CCNA R&S. Bez obaw nie będziesz musiał mieć pełnej wiedzy z zakresu wszystkich aktualnych certyfikatów CCNA tj. Security, Wireless, Service Provider, itp., aby otrzymać “nowy CCNA”. Co więcej część zagadnień obecnych w aktualnym CCNA R&S zostanie usunięta, np. EIGRP, BGP.

Kiedy zmiany wchodzą w życie?

Pomijając drobne szczegóły dotyczące uczestników programu Akademii Cisco wszystkie powyższe zmiany wchodzą w życie z dniem 24 lutego 2020 roku. Tym samym ostatnim dniem kiedy będzie można zdawać “stare” egzaminy i uzyskać jeszcze stare certyfikaty (np. CCENT) jest dzień 23 lutego 2020.

Kiedy kolejne zmiany w CCNA?

Stan na dzień 01.09.2023. Informacje tu prezentowane ciągle są aktualne i takie pozostaną co najmniej do sierpnia 2024 r. Z tego artykułu dowiesz się kiedy Cisco potencjalnie planuje wprowadzić kolejne zmiany w egzaminie CCNA.

“Nowe” CCNA – co się zmienia?

Nowy egzamin 200-301

Aby otrzymać nowy certyfikat CCNA będzie należało zdać tylko jeden egzamin 200-301. Nie będzie już możliwości podzielenia materiału CCNA na pół i zdawania dwóch mniejszych egzaminów. Zakres tematyczny tego egzaminu jest już znany, a kompletną listę wymagań można znaleźć tutaj.

Ważniejsze nowe zagadnienia to:

  • Podstawy sieci WiFi (kanały, SSID, szyfrowanie, kontrolery, WPA2/WPA3)
  • Automatyzacja sieci i sieci programowalne (REST API, DNA Center)
  • Trochę więcej informacji n/t QoS i bezpieczeństwa

Należy podkreślić, że większość z nowych zagadnień to tematy z “grupy describe (opisz) lub explain (wyjaśnij), czyli osoba musi znać i rozumieć dany temat, ale nie musi znać konfiguracji urządzeń sieciowych w kontekście tych tematów. Sprawdź nasz osobny artykuł wyjaśniający jak czytać wymagania do egzaminu, aby się efektywnie przygotować do niego. Pomimo pojawienia się nowych zagadnień sumarycznie materiału koniecznego od opanowanie nie będzie raczej więcej, bo część tematów obecnych w aktualnym CCNA R&S została usunięta (tj. w praktyce przesunięta do CCNP Enterprise). Na egzaminie 200-301 nie będzie na przykład:

  • RIPv1, RIPv2 i RIPng
  • EIGRP
  • BGP

Szczegółową analizę wymagań przedstawiamy w osobnym wpisie. Do nowego egzaminu certyfikującego przygotuje Cię nowy kurs CCNA v7 zastępujący dotychczasowy kurs CCNA R&S w wersji 6.

FAQ

Jestem w trakcie przygotowywanie do aktualnego CCNA R&S ( egzamin 200-125). Co mam robić?

Najlepiej “wziąć się do roboty” i zdać egzamin 200-125 przed 24 lutego 2020 roku. Niemniej jednak jeśli uważasz, że nie zdążysz się do tego czasu przygotować nie przerywaj nauki tylko spokojnie ucz się dalej. Większość tematów w nowym CCNA będzie taka sama jak w aktualnym ciągle CCNA R&S, więc będziesz musiał douczyć się tylko nowych zagadnień.

Mam już certyfikat CCENT i chciałbym uzyskać certyfikat CCNA (RS)

Jeśli chcesz otrzymać certyfikat CCNA R&S zdając jedynie “drugą połowę” CCNA tj. egzamin ICND2 (200-105) to niestety nie masz wyjścia i musisz to zrobić przed 24 lutego 2020 roku. Po tym terminie jedynym sposobem na uzyskanie certyfikatu CCNA będzie już zdawanie nowego całościowego egzaminu 200-301.

Mam już certyfikat CCNA R&S. Czy go utracę po wejściu nowego CCNA?

Nie. Twój aktualny certyfikat CCNA R&S certyfikat zostanie zamieniony na nowy certyfikat CCNA. 3-letni czas ważności twojego certyfikatu będzie liczony jednak od dnia uzyskania (lub odnowienia) certyfikatu CCNA R&S.

Co się stanie z pozostałymi certyfikatami CCNA np. Security, Wireless, itp.?

Po upłynięciu 3-letniego okresu ich ważności certyfikaty wygasną i nie będzie możliwości ich odnowienia. Wyjątkiem jest tutaj certyfikacja CCNA Cyber Ops, gdzie na razie nie są planowane żadne zmiany.

Co z kursem CCNA Secuirty w ramach NetAcad.

Kurs na razie ciągle będzie dostępny, ale jeśli chciałbyś otrzymać certyfikat CCNA Security po ukończeniu kursu to musisz zdać odpowiedni egzamin do dnia 23 lutego 2020 roku. Po tym terminie nie będzie możliwości uzyskania certyfikatu CCNA Security.

“Nowe” CCNP – co się zmienia?

Na poziomie Professional zmian jest zdecydowanie więcej niż na pozimie Associate. Znika m.in. certyfikat CCNP Routing&Switching i w jego miejsce (porównując wymagania) pojawia się certyfikat CCNP Enterprise. Dodatkowo aby otrzymać certyfikat z poziomu CCNP nie będzie już wymagany certyfikat CCNA i wystarczy zdać tylko dwa egzaminy (dotychczas były to 3 lub więcej egzaminów).

CCNP Enterprise

Aby zdobyć certyfikat CCNP Enterprise należy zdać 2 egzaminy, tj. tzw. egzamin “core” oraz jeden z wybranych egzaminów “concentration”. Egzamin “core” to egzamin ENCOR 300-401 (Implementing and Operating Cisco Enterprise Network Core Technologies) obejmujący swoim zakres podstawowe technologie wykorzystywane w sieciach Enterprise, natomiast drugi egzamin z grupy “concentration” będziesz mogł wybrać w zależności od tego z jakimi technologiami pracujesz (lub chcesz się uczyć). Do wybory będziesz miał jeden z sześciu egzaminów:

  • Implementing Cisco Enterprise Advanced Routing and Services (300-410 ENARSI)
  • Implementing Cisco SD-WAN Solutions (300-415 ENSDWI)
  • Designing Cisco Enterprise Networks (300-420 ENSLD)
  • Designing Cisco Enterprise Wireless Networks (300-425 ENWLSD)
  • Implementing Cisco Enterprise Wireless Networks (300-430 ENWLSI)
  • Automating and Programming Cisco Enterprise Solutions (300-435 ENAUTO)

Jak widać nieobecne w nowej ścieżce certyfikaty CCNP Wireless i Design “ukrywają” się pod certyfikatem Enterprise.

Pozostałe CCNP

W przypadku pozostałych certyfikatów CCNP zasady ich zdobywania będą analogiczne jak w Enterprise. Czyli wymagane będzie zdanie dwóch egzaminów: jeden “core” i jeden “concentration” do wybory. W przypadku CCNP Securty należy zdać egzamin “core” Implementing and Operating Cisco Security Core Technologies (SCOR 300-701) oraz do wyboru jeden z grupy egzaminów “concentration”:

  • Securing Networks with Cisco Firepower (300-710 SNCF)
  • Implementing and Configuring Cisco Identity Services Engine (300-715 SISE)
  • Securing Email with Cisco Email Security Appliance (300-720 SESA)
  • Securing the Web with Cisco Web Security Appliance (300-725 SWSA)
  • Implementing Secure Solutions with Virtual Private Networks (300-730 SVPN)
  • Automating and Programming Cisco Security Solutions (300-735 SAUTO)